Kohti uutta normaalia

Länsi on luottanut kapi­talistiseen modernisaatiomalliin, jossa talouskasvu on avannut ihmisten arvoja ja johtanut demokratiaan. Lännen demokratiat eivät kuitenkaan ole kyenneet ratkaisemaan talousongelmiaan. Kiina ei puolestaan ole kasvusta huolimatta demokratisoitunut vaan pyrkii maailmanvallaksi yhteisöllisiin arvoihinsa pohjaten, ja Venäjä näyttää sulkeneen ovensa modernisaatiolta kokonaan. Kuka määrittelee maailmanpolitiikan uuden normaalin?

Uraanilla itsenäiseksi

Tanskan itsehallintoalue toivoo kaivostoiminnasta tuloja, joiden turvin se voisi itsenäistyä. Kaivokset saattaisivat kuitenkin edellyttää niin paljon ulkomaista työvoimaa, että grönlantilaisista tulisi vähemmistö omassa maassaan.

Venäjän etupiirissä

Jos Suomen keinottelu Naton ulkopuolella jatkuu, tilannetta tulkitaan sekä lännessä että Venäjällä siten, että Suomi jättäytyy Venäjän etupiiriin, sanoo aiheesta kirjan kirjoittanut tohtori Jukka Tarkka.

Ajassa

Miten IAEA valvoo Iranin ydinsopua, Tero Varjoranta?
Nyt

Analyysi

Profiilissa Timo Soini
Itseään etsimässä
Suuren sopimuksen edellytykset
Yhteistyöstä on pidettävä kiinni
Seitsenkymppisen näytönpaikka
Rauhoittaako ydinsopu Lähi-itää?
Omin eväin maailmanvallaksi
Haaveissa uraani ja itsenäisyys
Koittaa pitkä yö
Totta vai tarua: Laillinen siirtolaisuus kannattaa

Kirjat ja keskustelu

Puheenvuoro: EU uudistaa ulkopolitiikkaansa keskellä kriisejä
Kirjavieras: Suomen vaikea päätös
Kieroon kasvanut demokratiakokeilu
Presidentintekijä muistelee
Ollako suurvalta vai eikö olla?
Populismi pitää määritellä uudelleen
Diplomatian pelikenttä muuttuu
Matkaopas: Bisnestä ja nuudelikojuja
Kolumni: Lisää Putin-meemejä

Ylös